KONSERTER

2022

6/2 Väntan i vården, Örebro Konsthall

5/3 Väntan i vården, Västerås Stadsbibliotek

11/3 Väntan i vården, Konstepidemin i GBG

13/3 Väntan i vården, Mindepartementet i STHLM

26/3 Väntan i vården, Multeum Strängnäs

18/4 Väntan i vården, Vänersborg Konsthall

23/4 Väntan i vården, Uppsala Konsthall

7/5 Väntan i vården, Mora Kulturhus

29/5 Väntan i vården, Hello Sunnanhed, Rättvik

3/6 Forslund/Lindholm, Unnaryd

2/7 Forslund/Lindholm, Glanshammar

3/7 Forslund/Lindholm, Karlskoga

5/7 Forslund/Lindholm, Enköping

6/7 Forslund/Lindholm, Hjulsjö Kyrka

9/7 Väntan i vården, Södra Hyttan, Hällefors

27/7 Forslund/Lindholm, Västerås Kyrka

5/7 Mama Chajes Orkestar, HyttDreva, Södra Hyttan


2021

28/1 – 31/1 MUSIKKOLLO ONLINE

5/2 – 7/2 MUSIKKOLLO ONLINE

22/4 – 25/4 MUSIKKOLLO ONLINE

6/9 – 23/9 Brodera mera! Residens, Karlshamn

23/9 Brodera mera! Lokstallarna, Karlshamn

1/11 – 4/11 MUSIKKOLLO ONLINE

23/11 – Länsbålsturné, ÖREBRO

24/11 – Länsblåsturné, KARLSSKOGA

25/11 – Länsblåsturné, DEGEFORS

28/11 – Trumpet på första advent, Närkes kil K.a., Ervalla K.a.

18/12 – Saxofon i Hällefors K.a.

31/12 – Saxofon i Hjulsjö K.a.


2020
3/1 -Mama Chajes Orkestar, Folk@Heart, ÖREBRO
4/1 -Mama Chajes Orkestar, Folk@Heart, ÖREBRO
31/1 – Mama Chajes Orkestar, festivalen Taggad, HÄLLEFORS
7/2 – Mama Chajes Orkestar, Skapande skola, HÄLLEFORS INSTÄLLT
6/6 – Mama Chajes Orkestar, Rombohöjden, Bergslagen
27/6 – Forslund/Lindholm, Nydala Klosterkyrka
28/6 – Forslund/Lindholm, Kållersta Kyrka INSTÄLLT
30/6 – Forlsund/Lindholm, Lidhults Kyrka
11/7 – Erika Lindholm Quartet, Aarhus Jazz Festival INSTÄLLT
18/7 – Mama Chajes Orkestar, Älvdansen, Västerås  INSTÄLLT
31/7 – Mama Chajes Orkestar, HyttDreva, Södra Hyttan INSTÄLLT
1/8 – “Att hinna göra ingenting”, Södra Hyttan.
1/8 – Mama Chajes Orkestar, HyttDreva, Södra Hyttan INSTÄLLT
5/7 – Erika och Erik, Friluftsgudstjänst i Bredsjö
5/9 – Mama Chajes Orkestar, Södra Hyttan, “Konsertkväll i Hyttan”
15/10 – Forslund/Lindholm, Hylte Bruk
18/10 – Forslund/Lindholm, Unnaryds kyrka

26/10 – 29/10 MUSIKKOLLO ONLINE


2019
9/2 – Smedjan, Öppen scen och jam, Bredsjö, HÄLLEFORS
10/3 -RELEASEKONSERT, Örebro Konserthus, ÖREBRO
15/3 -Mama Chajes orkestar, Skapande skola, KOPPARBERG
20/3 -Mama Chajes orkestar, Skapande skola, ÖREBRO
23/3 -Mama Chajes orkestar, Gula villan, JÄRNA
1/5 – Mama Chajes orkestar, Våghustorget, ÖREBRO
11/5 -Erika Lindholm – Njurförbundet konference, STOCKHOLM
INGA FLER KONSERTER PÅ ETT TAG! UPPEHÅLL FÖR NJURTRANSPLANTATION
27/9 – Sambarevolutionen – Klimatmarsch, ÖREBRO
28/9 –  Emelie Sjöström & Erika Lindholm “Vad jagar du efter?” – Örebro Konsthall. ÖREBRO
28/9 – Erika och Erik – Smedjan i Bredsjö, HÄLLEFORS
20/10 – Erika Lindhom quartet – Pennybridge Arms, ÖREBRO
26/10 – Mama Chajes orkestar – Bryggerifestival, KUMLA
1/11 Larrika Eureka, Röra k.a. ORUST
1/11 Larrika Eureka, Torp k.a. ORUST
9/11 – EHME – Kulturbryggeriet, ÖREBRO
7/12 – Mama Chajes orkestar – Skattungbyn, ORSA
14/12 Olli Strömberg band – Smedjan i Bredsjö, HÄLLEFORS
22/12 Terrasol ensemble – Pennybridge Arms, ÖREBRO


2018
6/1 – Mama Chajes Orkestar, Folk@Heart, ÖREBRO
29/1 – Dumheten, Skapande skola, KOPPARBERG

10/2 – Mama Chajes trio, Grekiska Kolgrillsbaren, ÖREBRO
3/3 – Copacabana Cafe carnival Kville Saluhall, GÖTEBORG
17/3 – Erik och Erika, Grekiska Kolgrillsbaren, ÖREBRO
24/3 – Mama Chajes Orkestar, Närke Kulturbryggeri, ÖREBRO
3/4 – Mama Chajes Orkestar, Skapande skola, LINDESBERG
22/4 – Wallée Signalerar, Bredsjö Stationshus, HÄLLEFORS
26/4 – EHME, Närke Kulturbryggeri, ÖREBRO
1/5 – Mama Chajes Orkester, Våghustorget, ÖREBRO
4/5 – Wallée Signalerar, Växjö konsthall, VÄXJÖ
10/5 – Larrika Eureka, Hälleviksstrand, ORUST
27/5 – Wallée Signalerar, Cinnober, GÖTEBORG
1/6 – Trollsyster, Bäckafallfestivalen, GÖTEBORG
8/6 – Mama Chajes Orkestar, De klipper, LINKÖPING
16/6 – Mama Chajes Orkestar, NORRKÖPING
20/6 – Wallée Signalerar, Konstfrämjandet Bergslagen, ÖREBRO
12/7 – Mama Chajes trio, FALUN
14/7 – Mama dunder, Inspirationsfestivalen i Skattungbyn, ORSA
18/7 – Annika Göran Rodell trio, Hjulsjö k.a. HÄLLEFORS
20/7 – Larrika Eureka, Hällefiksstrand k.a. ORUST
29/7 – Larrika Eureka, Nösunds Kapell, ORUST
29/7 – Larrika Eureka Tegneby k.a. ORUST
29/7 – Larrika Eureka, Långelanda k.a. ORUST
1/8 – Mama Chajes trio, Essundet, ÖREBRO
4/8 – Mama Chajes Orkestar, Hyttdreva kulturfest, HÄLLEFORS
1/9 – Mama Dunder, Vegofesten, VÄSTERÅS
1/9 – Mama Dunder, Permakulturfestival i Stjärnsund, DALARNA
23/9 – Erika Lindholm Quartet, Rombohöjden, HÄLLEFORS
15/12 -Emelie Sjöström & Erika Lindholm, Musikgäris för Musikhjälpen, ÖREBRO

2017
4/1 – Resa för att upptäcka ny musikkultur till CUBA
LÅNGT UPPEHÅLL p.g.a. AKUT NJURSJUKDOM 
14/5 – Dumheten, Gerlesborgfestivalen, BOHUSLÄN
10/6 – Mama Chajes Orkestar, Vänsterpartiet, ÖREBRO
17/6 – Mama Chajes Orkestar, Open Art, ÖREBRO
17/6 – Mama Chajes Orkestar, Open Art, ÖREBRO
1/7 – Mama Chajes Orkestar, NORA
8/7 – Mama Chajes Orkestar, Koppsängsfestivalen, ARVIKA
2/8 – Trollsyster, Essundet, ÖREBRO
25/8 – Sambarevolutionen, Lillån, ÖREBRO
26/8 – Sambarevolutionen, Prideparaden, ÖREBRO
30/9 – Dumheten, Jazzklubben, JÖNKÖPING
6/10 – Improvisation med Emelie, Linus och Jonas, ESKILSTUNA
14/10 – Mama Chajes Orkestar, Not Quite, DALSLAND
7/11 – Mama Chajes Orkestar, Skapande skola, KOPPARBERG
8/11 – Mama Chajes trio, Dalslands folkhögskola, DALSLAND
9/11 – Mama Chajes trio, Café Hängmattan, GÖTEBORG
10/11 – Mama Chajes trio, Mölnlycke kulturhus, MÖLNLYCKE
10/11 – Mama Chajes trio, Alingsås ekobageri, ALINGSÅS
11/11 – Mama Chajes trio, Felan, ÖREBRO

2016
8/1 – Mama Chajes Orkestar, Folk@Heart, ÖREBRO
20/1 – Improverkstan, Musikhögskolan, ÖREBRO
15/2 – Dumheten, Örebro Jazzklubb, ÖREBRO
2/4 – Boxaren, premiär, Örebro länsteater, ÖREBRO
6/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
7/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
8/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
9/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
11/4 – Mikael Wåhlins Examenskonsert, Musikhögskolan, ÖREBRO
13/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
14/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
15/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
16/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
19/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
20/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
21/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
22/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
23/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
26/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
27/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
28/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
29/4 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
2/5 – Examenskonsert, Musikhögskolan, ÖREBRO
3/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
4/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
5/5 – Naken och utmanande konst del 1, Musikhögskolan, ÖREBRO
10/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
11/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
12/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
13/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
16/5 – Naken och utmanande konst del 2, Musikköhskolan, ÖREBRO
17/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
18/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
18/5 – Naken och utmanande konst del 3, Musiköhskolan, ÖREBRO
19/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
24/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
24/5 – Naken och utmanande konst del 4, Musikköhskolan, ÖREBRO
26/5 – Boxaren, Örebro länsteater, ÖREBRO
2/6 – Improverkstan, Musikhögskolansfestival, ÖREBRO
16/6 – Dumheten, Klubb Impuls, GÖTEBORG
17/6 – Trollsyster på gatan, GÖTEBORG
18/6 – Trollsyster på gatan, GÖTEBROG
19/6 – Trollsyster på gatan, GÖTEBORG
20/6 – Trollsyster på gatan, VARBERG
21/6 – Trollsyster på gatan, FALKENBERG
22/6 – Trollsyster på gatan, HALMSTAD
23/6 – Trollsyster på gatan, HÄLSINGBORG
23/6 – Trollsyster på gata, MALMÖ
24/6 – Trollsyster på gatan, MALMÖ
25/6 – Trollsyster på gatan, KÖPENHAMN
26/6 – Trollsyster på gatan, Christiania jazzklubb, KÖPENHAMN
27/6 – Trollsyster på gatan, KÖPENHAMN
28/7 – Trollsyster på gatan, YSTAD
29/7 – Trollsyster på gatan, KRISTIANSTAD
30/7 – Trollsyster på gatan, KARLSHAMN
2/7 – Dumheten, Café Delux, VÄXJÖ
6/7 – Trollsyster på gatan, Säljerydsfestivalen, VÄXJÖ
6/7 – Dumheten, Säljerydsfestivalen, VÄXJÖ
7/7 – Dumheten, Far i Hatten, VÄXJÖ
10/7 – Trollsyster på gatan, ÖREBRO
30/7 – Mama Chajes Orkestar, Nora parfestival, NORA
6/8 – Mama Chajes Orkestar, GÖTEBORG
12/8 – Mama Chajes Orkestar, Hyttdreva kulturfest, HÄLLEFORS
3/9 – Dumheten, Live@Heart, ÖREBRO
5/9 – Dumheten, P4 live, ÖREBRO
17/9 – Dumheten, Releasekonsert på Bio Roxy, ÖREBRO
22/9 – Dumheten, Releasekonsert på Hotell Hellsten, STOCKHOLM